Yapraklardaki Gözenekler Olmasaydı


Dış ortamın tüm etkileri göz önüne alınarak düzenlenmiş olan gözeneklerin yapısında çok ince detaylar vardır...


Bitkilerde bulunan mikroskobik gözenekler yani delikler son derece önemli görevleri olan harikalardır. Yaprakların üzerinde bulunan bu yapılar ısı ve su transferi sağlayarak fotosentez yapmak için gerekli olan karbondioksiti atmosferden temin etmekle görevlidir. Aynı zamanda da gerektiğinde açılıp kapanabilecek bir yapıya sahiptirler.

Gözeneklerin ilgi çekici yönlerinden biri ise, bunların çoğunlukla yaprakların alt kısımlarında yer almalarıdır. Bu sayede, güneş ışığının yaprak üzerindeki olumsuz etkisinin en aza indirilmesi sağlanır. Bitkideki suyu dışarı atan gözenekler eğer yaprakların üst kısımlarında yoğun olarak bulunsalardı, çok uzun süre güneş ışığına maruz kalmış olacaklardı. Bu durumda da bitkinin sıcaktan ölmemesi için gözenekler bünyelerindeki suyu sürekli olarak dışarı atacaklardı, böyle olunca da bitki aşırı su kaybından kuruyarak ölecekti.

Yaprakların üst deri dokusu üzerinde çifter çifter yerleşmiş bulunan gözeneklerin biçimleri fasulyeye benzer. Karşılıklı iç bükey yapıları, yaprakla atmosfer arasındaki gaz alışverişini sağlayan gözeneklerin açıklığını ayarlar. Gözenek ağzı denilen bu açıklık, dış ortamın koşullarına (ışık, nem, sıcaklık, karbondioksit oranı) ve bitkinin özellikle su ile ilgili iç durumuna bağlı olarak değişir. Gözenek ağızlarının açıklığı ya da küçük oluşu ile bitkinin su ve gaz alışverişi düzenlenir.

Adeta dış ortamın tüm etkileri göz önüne alınarak düzenlenmiş olan gözeneklerin yapısında çok ince detaylar vardır. Bilindiği gibi, dış ortam koşulları sürekli değişir. Nem ve gaz oranı, sıcaklık derecesi, havadaki kirlilik… Ancak gözenekler tüm bu değişken şartlara uyum gösterebilecek mükemmel bir yapıdadırlar. (Allahinrenksanati.com)

Unutulmamalıdır ki bitkilerdeki bu sistem ancak bütün parçaları eksiksiz var olduğunda fonksiyonlarını yerine getirebilmektedir. Dolayısıyla, bitkilerdeki gözeneklerin de tesadüfler sonucu evrimleşerek ortaya çıkmış olmaları kesinlikle ihtimal dışıdır. Son derece özel bir yapısı olan gözenekler görevlerini en hassas biçimde yerine getirerek yüce Allah'ı tesbih etmektedir. Rabbimiz yarattığı herşey gibi yaprakları da eşi olmayan üstün bir ilimle yaratmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder